Search

יוגה תרפיה ומודל חמשת הקושות (Pancha koshas)יש הרואים ביוגה תרגול אשר ממוקד בגוף שמטרתו גמישות, חיטוב השרירים, הגברת כוח, שיפור האיזון ושיווי המשקל ומציאת הקלה למתחים. בעוד שהיוגה אכן תורמת לשיפור כל אלו, זהו מבט מצומצם על כל מה שיש ליוגה להציע.


המטרה האמיתית של תרגול יוגה היא פיתוח קשר עם העצמי שקיים עמוק בתוך הליבה שלנו, המכונה ג׳יוואטמן (נשמה אינדיבידואלית). ג'יוואַטמן הוא אחדות של אטמן, הנשמה העליונה, או ברהמן, זו שנמצאת שם תמיד, ומקרינה אין סוף אנרגיה של שלום, אהבה וחמלה.


לטענת האופנישדות, הטבע האנושי, או הפרקריטי, מורכב מחמישה ממדים שונים. הגוף הזמני שלנו, (המקדש של האטמן האינדיבידואלי שלנו), מתרחב לשכבות אנרגיה עדינות יותר סביב מרכזנו הרוחני. בני אדם מורכבים מחמש שכבות אנרגיה מובהקות המכונות "קושות" המקיפות את הג'יברמן שלנו. כל שכבה רוטטת במהירות שונה, והן מתקשרות וחופפות זו לזו, החל מהמימדים הגסים עד הטרנסצנדנטליים/ העדינים.

חמשת הקושות מספקות לנו מפת דרכים להבנה טובה יותר של ההתפתחות הפסיכולוגית והמנטאלית שלנו:


אנה מאיה קושה - הגוף הפיסי

פראנה מאיה קושה - הגוף האנרגטי

מאנה מאיה קושה - הגוף המנטאלי/ המיינד

ויג׳נאנה מאיה קושה - גוף אינטלקט/ הידע העדין

אננדה מאיה קושה - גוף ההכרה/ האושר

אטמן - העצמי


Annamaya kosha

אנה מאיה קושה (הגוף המורכב ממזון)

'אנה' פירושו אוכל. זהו הגוף הפיזי והוא הצפוף מבין כל הגופים. הוא כולל את העצמות וגם את הרקמות המרכיבות את השרירים והאיברים. זהו הרטט הנמוך ביותר של עצמנו. כאן, האנרגיה מתמצקת לחומר והיא עשויה מחמשת היסודות, מהם יסוד האדמה הוא הדומיננטי. גוף זה נקרא שכבת המזון מכיוון שהוא נוצר על ידי המזון שאנו אוכלים. זהו המבנה שמכיל גם את הפראנה וגם את התודעה. הוא הפגיע ביותר מבין הגופים ומבטא כל ליקוי גם בשכבות האחרות.

- תרגול אסאנה עובד על גוף זה.Pranamaya kosha

פראנה מאיה קושה (הגוף המורכב מאנרגיה)

'פראנה' פירושה אנרגיה, שהיא כוח החיים החיוני העובר בגוף. גוך זה מורכב מהנשימה וחמשת הוואיו (vayus) (פראנה, אפנה, אודנה, סמנה וויאנה) אשר אחראים על תפקודים מערכתיים שונים בגוף הפיזי. הפראנה היא זו שיוצרת תנועה, שגורמת לדם לזרום, למזון להתעכל, היא נושאת מסרים דרך מערכת העצבים אל המוח. פראנה מסתובבת גם בין חלקי הגוף הפיזי בנאדיס השונים. פראנה היא צורה של אנרגיה חיונית.

- תרגול פראניאמה עובד על גוף זה.

Manomaya kosha

מאנו מאיה קושה (הגוף המורכב מהמוח/מיינד)

מאנו פירושה מוח, השולט בתפיסת העולם. כאן מתפתחת תחושת העצמי של האדם יחד עם אופן התנהגותו. גוף זה מורכב ממחשבות, רגשות, וזכרונות. באמצעות הפריזמה של גוף זה אנו תופסים את העולם ואת העדפותינו באמצעות הידע המתקבל על ידי חמשת החושים. התודעה (conciousness) היא פעולת החיבור לעולם החיצוני דרך החושים המחוברים למוח.


פונקציות תודעה (conciousness) מתקיימת בשלושה מישורים:

• מודע: המחבר את העולם החיצוני לתודעה

• תת מודע: מאגרי מחשבות וזכרונות של כל החוויות

• לא מודע: 'העצמי האמיתי' או 'אטמן'


פטאנג'אלי מתאר ביוגה סוטרה (1.1-1.4) :

יוגה היא הגבלה של תנודות התודעה. ואז הרואה מתבונן באופיו האמיתי.

Yogash chitta vritti nirodhah. Tada drashtuh svarupe avasthanam”. 


- תרגול יוגה נידרה מתעלה על שתי הקשות החיצוניות כדי לאפשר עבודה על המאנו מאיה קושה.

Vijnanamaya kosha

ויג׳נאנה מאיה קושה (הגוף המורכב מידע עדין)

'ויג'נאנה' פירושה ידע או חוכמה, צמיחה ורכישת ידע האחראים להגדרת האתיקה והמוסר של האדם. אנו יודעים, מחליטים, מבדילים ומבחינים על ידי החלק התבוני בעצמנו, מהתודעה הגבוהה. ויג׳נאנה מאיה קושה קושרת בין התודעה אל הידע או המוח האוניברסאלי באמצעות הנאדיס שהם מוקדים אנרגטיים הפזורים בכל חלקי הגוף הפיזי .

לימוד כתבים יוגים מזין שכבה זו.

Anandamaya kosha

אנאנדה מאיה קושה (גוף האיחוד)

'אננדה' פירושו Bilss. זהו הגוף הרוחני או הסיבתי, גוף האיחוד. זהו הגוף העדין ביותר ובדרך כלל נתפס רק בהבזקים קצרים, רמת הרטט הגבוהה ביותר בחיים האלו. זה המקום בו אנו חווים אחדות עם האובייקט או את התודעה האוניברסלית. ניתן לממש חוויה זו רק כאשר התודעה מורחבת ועמוקה יותר מהעולם החומרי. תרגול דיהאנה (מדיטציה) יומי למשך 20 דקות לפחות מסייע לחזק שכבה זו.


טיפול יוגה תרפיה יאפיין את הקושי או המחלה ויתן מענה תוך התיחסות לחמשת השכבות בהתאמה.

למאמרים נוספים: www.smadarron.com

© 2018 All rights reserved. Designed & Created by Smadar Ron.

Singapore