Search

מדיטציה היא לא מה שחשבת

Jon Kabat-Zinnכדאי להבהיר כמה דעות נפוצות ואי הבנות לגבי מדיטציה:


מדיטציה נחשבת הצורה הטובה ביותר לנוכחות מלאה ברגע נתון.

זו אינה טכניקה או אוסף של טכניקות. מדיטציה היא דרך להיות. אין הדבר אומר שאינן שיטות וטכניקות הקשורות לתרגול מדיטציה, למעשה, יש מאות כאלה, ואנחנו נשתמש בכמה מהן. אבל בלי להבין שכל הטכניקות הן הכוונת כלי הרכב שלנו שמצביע על דרכי הוויה, דרכים של פיתוח מערכת יחסים עם הרגע הנתון ועם התודעה שלך מתוך החוויה שלך.


מדיטציה אינה הרפיה.

אין הדבר אומר שמדיטציה לא מלווה לעתים קרובות במצבים עמוקים של הרפיה ורווחה. מדיטצית מיינדפולנס היא החיבוק של המוח ותודעה וכל מה שבא מבלי להעדיף חוויה אחת על פני אחרת. מבחינת תרגול המיינדפולנס, כאב, ייסורים, שעמום, חוסר סבלנות, תסכול, חרדה או מתח בגוף הם כולם אובייקטים תקפים באותה מידה. אם נגלה שהם נוצרים בהווה, נגלה בכל אחד מהם הזדמנות עשירה לתובנה, למידה, ואולי גם לשחרור. במקום לראות בכך סימנים לכך שתרגול המדיטציה שלנו אינו "הצליח" מכיוון שאיננו חשים נינוחות או אושר ברגע מסוים. ניתן לומר שמדיטציה היא דרך להתאים את עצמנו לנסיבות בהן אנו מוצאים עצמנו בכל רגע ורגע.


אם נתפס בעיסוקי המוח שלנו, מחשבות, זכרונות והתרשמויות, ברגע נתון - לא נוכל להיות נוכחים בו כי תהיה כבר דעה שגיבשנו, או אגנדה לגבי הסיטואציה שתכתיב מה עלינו להגיד ואיך עלינו לנהוג, גם אם אנחנו לא בטוחים בכך. מדיטצית מיינדפולנס אינה כפתור ניתוב מחשבות או התנהגויות, לא צריך להעדיף מחשבות מסוימות ולהפטר מאחרות. לא נצפה לרוקן את התודעה וגם לא להיות כל הזמן שלווים ורגועים.


מדיטציה היא מחווה אישית כלפי עצמנו שמוליכה את הלב והתודעה שלנו למודעות וקבלה של כל רגע כפי שהוא ומה שהוא מביא, בגלל שזה מה שקורה עכשיו.


מדיטציה לא נועדה כדי להגיע לשום מקום אחר

אלא אפשר לעצמך להיות בדיוק במקום את וכמו שאת, ולעולם להיות בדיוק כמו שהוא גם ברגע זה. זה לא כל כך קל, מכיוון שתמיד יש משהו שאנחנו יכולים למצוא בו פגם מוצדק אם נשאר בתוך המחשבות שלנו, וכך נוצרת התנגדות רבה מצד התודעה והגוף להסתפק בדברים בדיוק כמו שהם, אפילו לרגע.


ההתנגדות הזו עשויה להיות מורכבת אם אנחנו עושים מדיטציה כי אנחנו מקווים שבכך נוכל לחולל שינוי, לעשות דברים בצורה שונה, לשפר את חיינו ולתרום את חלקנו בשיפור העולם … כך שמבחינת המודעות, כל מצב תודעתי הוא מצב מדיטטיבי. כעס או עצבות מעניינים, שימושיים, ותקפים לא פחות מהתלהבות או עונג, ובעלי ערך רב יותר מאשר תודעה ריקה, תודעה כהה ובלתי נגישה/חסומה הנובעת מכעס, פחד, עצב, טינה, חוסר סבלנות, התלהבות, תענוג, בלבול, גועל, בוז, קנאה, זעם, תאווה, אפילו עמימות, ספק, התמדה, למעשה כל מצבי התודעה והגוף הם כלים המאפשרים להכיר את עצמנו בצורה טובה יותר, אם נוכל לעצור, להסתכל ולהקשיב, במילים אחרות, אם נוכל ולהיות בשקט באופן אינטימי עם מה מה שמציג את עצמו בתודעה שלנו בכל רגע ורגע.


הדבר המדהים שנגלה הוא, ששום דבר אחר לא צריך לקרות, ונוכל לוותר על הניסיון לעשות משהו מיוחד, לשחרר את הרצון שמשהו מופלא יתרחש, ואז אולי נוכל להבין שמשהו מאוד מיוחד כבר מתרחש, והוא מתרחש תמיד, כלומר החיים המתעוררים בכל אחד מהרגעים והם המודעות עצמה.


למאמרים נוספים: www.smadarron.com

____________________________________________________________________

Meditation: It’s Not What You Think © 2005 Jon Kabat-Zinn Excerpted from Coming to Our Senses, Hyperion Press, NY, NY תרגום חופשי שלי