Search

מדיטציה ומיתוסים

מאת: דיפאק צ׳ופרה (תרגום חופשי שלי)

בארבעים השנים האחרונות המדיטציה הפכה לנפוצה בתרבות המערבית.

תרגול מדיטציה מומלץ על ידי רופאים ומאומץ על ידי אנשים מכל הלכות החיים, החל ממנהלי עסקים, אמנים ומדענים וכלה בסטודנטים, מורים, אנשי צבא, ובנימה אופטימית - פוליטיקאים.


למרות הפופולריות הגוברת של מדיטציה, ישנן תפיסות הרווחות לגבי התרגול שמהוות חסם המונע מאנשים רבים לנסות מדיטציה ולהנות מהיתרונות הרבים שלה לגוף, ולנפש.


להלן שבעה ממיתוסי המדיטציה הנפוצים ביותר.

1. מיתוס: זה קשה לתרגל מדיטציה.

האמת: מיתוס זה מושרש בדימוי המדיטציה כתרגול אזוטרי השמור רק לקדושים, גברים קדושים ומאמנים רוחניים. במציאות, עם הדרכה ממורה מנוסה, בעל ידע, מדיטציה יכולה להיות קלה ומהנה ללימוד. הטכניקות יכולות להיות פשוטות כמו להתמקד בנשימה או לחזור על מנטרה בשקט. סיבה אחת לכך שמדיטציה עשויה להיראות קשה היא שאנחנו מנסים מאד להתרכז, ובכך קשורים יתר על המידה לתוצאה, או שאנחנו לא בטוחים שאנחנו עושים את זה נכון. מהנסיון במרכז צ'ופרה, לימוד מדיטציה ממורה מוסמך הוא הדרך הטובה ביותר להבטיח שהתהליך יהיה מהנה והמתרגל יפיק את המרב מהאימון. מורה יוכל לעזור למקד את החוויה, לגשר על פני מחסומים נפוצים וליצור תרגול יומיומי מזין.

2. מיתוס: יש להשקיט את התודעה (mind) כדי להצליח במדיטציה.

האמת: זה אולי המיתוס מספר אחת על מדיטציה הגורם לאנשים רבים לוותר מתסכול.

מדיטציה אינה קשורה לעצירת מחשבות או לנסיון לרוקן את התודעה - שתי הגישות הללו רק יוצרות מתח ומעצימות את הפטפטת הפנימית.

איננו יכולים לעצור או לשלוט במחשבות, אך אנו כן יכולים להחליט כמה תשומת לב להקדיש להן. למרות שאיננו יכולים להטיל שקט על התודעה (מיינד), באמצעות מדיטציה אנו יכולים למצוא את השקט שכבר קיים במרחב שבין המחשבות. המרחב הזה בין המחשבות הוא תודעה טהורה, שתיקה טהורה ושלווה טהורה. כשאנחנו מתרגלים מדיטציה אנו משתמשים במושא תשומת לב, כמו נשימה, תמונה או מנטרה, המאפשרת למיינד להירגע אל זרם המודעות השקט הזה. כשמתעוררות מחשבות, איננו צריכים לשפוט אותן או לנסות לדחוק אותן. במקום זאת, אנו מחזירים את המיקוד בעדינות למושא תשומת הלב שלנו. בכל מדיטציה ישנם רגעים, גם אם הם רק מיקרוסקופים, כאשר התודעה שוקעת בפער וחווה את התרעננות המודעות הטהורה. ככל שמתרגלים מדיטציה על בסיס קבוע, כך נשהה זמן רב יותר במצב זה של מודעות ושקט ונרחיב אותם.

גם אם זה מרגיש כאילו חשבנו לאורך כל המדיטציה, אנחנו עדיין נהנים מהיתרונות של התרגול. לכן לא נכשלנו או ביזבזנו זמן.


דייוויד סיימון מורה ידוע למדיטציה, נהג לומר לתלמידיו, ”המחשבה יש לך מחשבות היא אולי המחשבה הכי חשובה שחשבת אי פעם, כי לפני שחשבת את המחשבה הזו, אולי אפילו לא ידעת שיש לך מחשבות. ”


תשומת לב לכך שיש לך מחשבות מהווה פריצת דרך מכיוון שהיא מתחילה להעביר את נקודת ההתייחסות הפנימית שלך ממוח האגו למצב עד, ככל שאנו פחות מזוהים עם המחשבות והסיפורים שלנו, נחווה שלוה רבה יותר ופתיחות לאפשרויות חדשות.

3. מיתוס: זה לוקח שנים רבות של תרגול רציף כדי להנות מהייתרונות של מדיטציה.

האמת: היתרונות של המדיטציה מיידים ולטווח הארוך. אפשר להתחיל לחוות יתרונות בפעם הראשונה שמתיישבים למדיטציה ובימים הראשונים של התרגול היומי. מחקרים רבים מספקים עדויות לכך שלמדיטציה יש השפעות עמוקות על הפיזיולוגיה של הגוף/נפש תוך שבועות ספורים בלבד של תרגול.


לדוגמה, מחקר שבוצע על ידי אוניברסיטת הרווארד ובית החולים הכללי של מסצ'וסטס מצא כי עד שמונה שבועות של מדיטציה לא רק עזרו לאנשים לחוות ירידה בחרדה והגברה של תחושת הרגיעה; אלא גם ייצר צמיחה באזורי המוח הקשורים לזיכרון, אמפתיה, ערך עצמי, וויסות לחץ.


יתרונות נפוצים אחרים של מדיטציה כוללים שיפור ריכוז, ירידה בלחץ הדם, הפחתת לחץ וחרדה, ותפקוד חיסוני משופר.

4. מיתוס: מדיטציה היא אסקפיזם.

האמת: המטרה האמיתית של המדיטציה איננה להתרחק אלא להתכוונן ולהתחבר עם האני האמיתי שלך - אותו פן נצחי של עצמך החורג מכל הנסיבות החיצוניות המשתנות ללא הרף במהלך החיים. במדיטציה צוללים אל מתחת לפני השטח הטורדניים של המיינד, הנוטה להתמלא במחשבות חוזרות על העבר ודאגות לגבי העתיד, עד לנקודה הדוממת של תודעה טהורה.


במצב זה של מודעות טרנסצנדנטית, את משוחררת את כל הסיפורים שסיפרת לעצמך על מי שאת, מה מגביל אותך ואיפה את נופלת - ואת חווה את האמת שהאני העמוק ביותר שלך הוא אינסופי ובלתי מוגבל . כשמתרגלים על בסיס קבוע, מנקים את ״חלונות״ התפיסה והבהירות מתרחבת.


בעוד שאנשים מסוימים מנסים להשתמש במדיטציה כסוג של בריחה - כדרך לעקוף סוגיות רגשיות לא פתורות, גישה זו מנוגדת לכל הידע החכם בנושא מדיטציה ומיינדפולנס. למעשה, ישנם מגוון טכניקות מדיטציה שפותחו במיוחד כדי לזהות, לגייס ולשחרר רעילות רגשית מאוחסנת.


אם את מתמודדת עם עצבנות או טראומה רגשית, אני ממליץ (המחבר) לך לעבוד עם מטפל שיכול לעזור לך לחקור ולרפא בבטחה את כאב העבר, ולאפשר לך לחזור למצב הטבעי שלך של שלמות ואהבה.

5. מיתוס: אין לי מספיק זמן כדי לעשות מדיטציה.

האמת: ישנם מנהלים עסוקים, פרודוקטיביים, שלא החמיצו מדיטציה כבר 25 שנה. אם נתעדף תרגול מדיטציה - נתרגל אותה. אם את מרגישה שלוח הזמנים שלך מלא מדי, זכרי שאפילו כמה דקות של מדיטציה עדיפות על אף אחת מהן.


בדרך הפרדוקסלית של החיים, כאשר אנו מתרגלים מדיטציה על בסיס קבוע, למעשה אנו מגלים שיש לנו יותר זמן, אנו טובלים בתחום התודעה הנצחי, מצב של מודעות הטהורה, שהוא המקור לכל מה שמתבטא ביקום. הנשימה וקצב הלב שלנו מאטים, לחץ הדם שלנו יורד, הגוף מוריד את ייצור הורמוני הלחץ וכימיקלים אחרים שמזרזים את תהליך ההזדקנות ומעניקים לנו את התחושה הסובייקטיבית ש״אין לנו זמן״, במדיטציה אנו נמצאים במצב של עירנות רגועה שמרעננת את הגוף והמיינד.


המתמידים בתרגול מדיטציה , מבחינים שהם מסוגלים להשיג יותר בפחות. במקום להיאבק כל כך בכדי להשיג יעדים, הם מבלים יותר ויותר זמן "בזרימה" - מיושרים עם אינטליגנציה אוניברסלית שהיא - תזמורת הכל.

6. מיתוס: מדיטציה היא תרגול רוחני או אמונה דתית.

האמת: מדיטציה היא תרגול שמעביר אותנו מעבר לפטפטות הרועשת של המיינד לדממה ושקט.

זה לא דורש אמונה רוחנית ספציפית, ואנשים רבים ממגוון דתות שונות עוסקים במדיטציה מבלי להתנגש עם אמונותיהם הדתיות הנוכחיות, לחלקם אין אמונות דתיות מסוימות, או שהם אתאיסטים, הם מתרגלים מדיטציה על מנת לחוות שקט פנימי ואת היתרונות הרבים של התרגול. מדיטציה עוזרת לנו להעשיר את חיינו. מאפשרת להנות מכל מה שאנחנו עושים בחיינו בצורה מלאה יותר ושמחה - בין אם מדובר בספורט, טיפול בילדים או השקעה בקריירה שלנו.

7. מיתוס: אני מצפה להארה או חזיונות במהלך המדיטציה.

האמת: יש אנשים שמאוכזבים כשהם לא חווים חזיונות, רואים צבעים, מרחפים, שומעים מקהלת מלאכים או חווים הארה כשהם מתרגלים מדיטציה. למרות שאנחנו יכולים להנות ממגוון חוויות נפלאות במהלך תרגול מדיטציה, כולל רגשות של אושר ואחדות, אלו אינן מטרות התרגול. היתרונות האמיתיים של מדיטציה הם מה שקורה בשעות האחרות של היום בו אנו מתנהלים בחיי היומיום שלנו. כשאנחנו יוצאים ממפגש המדיטציה שלנו, אנו נושאים איתנו חלק מהשקט והשתיקה של התרגול שלנו, ומאפשרים לעצמנו להיות קצת יותר יצירתיים, חומלים, מרוכזים ואוהבים לעצמנו ולכל מי שאנחנו פוגשים. למאמרים נוספים: www.smadarron.com